Kaip išsirinkti miegmaišį
Miegmaišis – vienas iš pagrindinių ir reikalingiausių keliautojo daiktų ir jo išsirinkimas dažniausiai būna ilgas ir labai svarbus procesas, kurio metu įvertinami įvairūs faktoriai, tokie kaip kelionės regionas ir galimos oro sąlygos (temperatūra, drėgmė, krituliai, vėjas ir kt.), o taip pat asmeninis fizinis pasirengimas ir subjektyvus šalčio pojūtis.
Tam kad padėti pirkėjui optimaliai išsirinkti miegmaišį, nepermokant už nereikalingus gramus ar savybes, miegmaišių gamintojai vykdo nepriklausomą testavimą laboratorijose. Tuo tikslu Europos šalyse, o taip pat JAV ir Kanadoje buvo priimti atitinkami standartai. Jie ir reglamentuoja testavimo tvarką ir suteikia vienodą žymėjimą visiems gaminiams, kuriems buvo atlikti bandymai.
Kaip pavyzdys tokio standarto žymėjimas EN 13537:2002 (REIKALAVIMAI MIEGMAIŠIAMS). 2003 m. pabaigoje visos Europos Sąjungos šalys jau buvo ratifikavusios šį standartą.
Standartas EN 13537 atitinka bandymus kurie buvo atlikti su manekenu (ūgis 175 cm, kūno temperatūra +35 C), kuris aprengtas termo apatiniais drabužiais (Power strech) ir kojinėmis, gulinčiu ant izoliacinio kilimėlio. Sąlygos klimatinėje kameroje – sudaromos dirbtinai (vėjas pastovus 5 m/s, slėgis normalus 750 mm. g/st., drėgmė 50 %) su pastoviai žemėjančia oro temperatūra.
20 daviklių ant manekeno paviršiaus kas 30 min fiksuoja duomenis ir matuoja energijos kiekį, reikalingą palaikyti pastoviai kūno temperatūrai. Šilumos izoliacinių savybių skaičiavimui imami vidutiniai duomenys, kurie vėliau išskaičiuojami pagal modelius apibrėžtus standarte EN 13537.
Tokiu būdu pažymimi keturi rodmenys:
- Viršutinė komforto riba – maksimali temperatūra, kurioje suaugęs žmogus (vyras) gali miegoti visą naktį neprakaituodamas.
- Komforto temperatūra – temperatūra, kurioje suaugęs žmogus (moteris) gali miegoti visą naktį su didžiausiu galimu komfortu.
- Komforto temperatūra – temperatūra, kurioje suaugęs žmogus (vyras) gali miegoti visą naktį su didžiausiu galimu komfortu.
- Ekstremali temperatūra – taikoma tik moterims. Tai temperatūra, kurioje suaugęs žmogus, miegodamas visą naktį negaus hipotermijos, tačiau dideliu komfortu tokia nakvynė nepasižymės.
Nežiūrint to, kad visi gaminiai testuojami taip kruopščiai, renkantis miegmaišį reikia atkreipti dėmesį į daugelį kitų faktorių: kaip individualūs organizmo ypatumai ir eksploatacijos sąlygos. Juk esant aukštesnei temperatūrai bet didesnei drėgmei, šaltis juntamas žymiai stipriau negu žemesnėje temperatūroje bet nedidelėje drėgmėje.